TURYSTYKA
Najciekawszą atrakcją Puszczy Zielonka jest piękno krajobrazu z malowniczymi jeziorami śródleśnymi i różnorodnymi śladami działalności lodowca. Można tu skorzystać z krótkiego wypoczynku nad wodą, przejść którymś ze szlaków znakowanych, odbyć wycieczkę rowerową, a zainteresowania krajobrazem zaspokoić zwiedzaniem zabytków i obejrzeniem pomników przyrody. O wartościach przyrodniczych opisywanego terenu świadczy utworzenie tu dwóch parków krajobrazowych i ośmiu rezerwatów przyrody. W miejscowościach położonych w sąsiedztwie lasów zwiedzić można obiekty zabytkowe. Najcenniejsze z nich znajdują się w Owińskach: barokowy zespół poklasztorny, pałac klasycystyczny i trzy parki z pomnikowymi drzewami. Inne zabytki mają mniejsza wagę, ale i wśród nich znaleźć można interesujące obiekty: kościoły murowane w Murowanej Goślinie, Pobiedziskach, drewniane świątynie w Wierzownicy, Rejowcu, Kiszkowie i Kicinie, dwory w Krzesicach, Skokach i Wronczynie, a położone na uboczu Dąbrówka Kościelna jest ośrodkiem pielgrzymkowym z sanktuarium Maryjnym.
Piękno krajobrazu, walory przyrodnicze i malownicze jeziora najlepiej jest podziwiać na wędrówkach pieszych lub rowerowych. Ich odbywanie ułatwia dość gęsta sieć szlaków znakowanych. Dogodny dojazd do obrzeża puszczy zapewniają linie kolejowe z Poznania do Gniezna i Wągrowca, oprócz tego jeżdżą podmiejskie linie autobusowe z Poznania Śródki do Czerwonka, Owińsk, Bolechowa, Promnic, Kicinia, Wierzbna i innych miejscowości w okolicy. Wnętrze terenu puszczy pozbawione jest linii komunikacji publicznej. Dla komunikacji samochodowej największe znaczenie maja szosy biegnące obrzeżem Puszczy Zielonka: Poznań - Gniezno, Poznań - Wągrowiec oraz Kostrzyn - Pobiedziska - Kiszkowo.
Zagospodarowanie turystyczne Puszczy pozostawia wiele do życzenia. O Ile sieć drobnych placówek handlowych nieco się powiększyła, to słabiej rozwinięta jest gastronomia, ograniczona praktycznie do lokali przy głównych trasach drogowych. Możliwość przenocowania zapewnia jedynie gościniec w Promnie, hotel pracowniczy w Murowanej Goślinie, schroniska młodzieżowe w Kobylnicy i Jerzykowie. Leśne pola biwakowe są zaledwie trzy na terenie całej Puszczy: nad Jez. Stęszewskim i Skockim. Urządzone parkingi przy głównych drogach są nieśmiałą próbą zainteresowania ludzi tym pięknym terenem, a skromniutkie kąpieliska nad jeziorami Brzostek, Kamińskim i Skockim na pewno nie są wystarczające.